piątek, 26 kwietnia 2024r.

Co ile wymiana oleju? Sprawdź jak często należy odwiedzać warsztat samochodowy…

unnamed file 8

Układ smarowania w samochodzie osobowym jest szczególnie ważny jeśli chodzi o pracę silnika. To dzięki niemu jego ruchome elementy nie ulegają groźnym zatarciom, olej wpływa również na zwiększenie ergonomii działania napędu. Co prawda jest on zamkniętym systemem, jednak z biegiem czasu olej może się zużywać i tracić właściwości. Jak często zatem przeprowadzać jego wymianę?

Czym grozi jazda na zużytym oleju?

Zużyta substancja smarująca, przy krótkim okresie eksploatacji co prawda nie spowoduje większych problemów. Jednak długotrwałe bagatelizowanie problemu może spowodować poważne uszkodzenia. Taki smar przede wszystkim ma mniejsze właściwości smarne i lepkość, dodatkowo spada jego liczba zasadowa oraz zawartość uszlachetniających dodatków.

Przy nadmiernej eksploatacji, mogą wystąpić uszkodzenia niektórych elementów. W pierwszej kolejności narażony jest napęd rozrządu, może również dojść do szkodzenia łożyskowania turbosprężarki, a nawet zatarcia wału kołowego czy tłoków silnika. W takim wypadku serwis samochodowy będzie już niezbędny.

Jak często wymieniać olej?

Przy standardowej eksploatacji, należy usunąć zużytą substancję po przejechaniu około 15 tys. kilometrów. Tę zasadę mogą stosować kierowcy poruszający się głównie na terenach pozamiejskich, którzy stosują syntetyki lub półsyntetyki do smarowania.

W przypadku jazdy w mieście lub gdy wykorzystywany jest olej mineralny, znacznie częstszą wymianę zaleca dobry mechanik samochodowy. Kraków jest jednym z miast, w którym podczas przemieszczania się silnik narażony jest na znacznie większe wahania temperatur. Wpływa to również na układ smarowania, który po prostu szybciej się zużywa.

W nowszych modelach pojazdów wymiana oleju kontrolowana jest przez elektroniczny system. W przypadku takich modeli, przed przekroczeniem przebiegu 100 tys. km zaleca się wymianę co 15 tys. km.

Czym kierować się podczas zakupu oleju?

Przede wszystkim warto tutaj zwrócić uwagę na wskazania producenta pojazdu. Informują one o podstawowych parametrach substancji, która może być wykorzystana podczas eksploatacji. Zamówienie produktu o odbiegających właściwościach spowoduje dodatkowe problemy.

Warto również postawić na produkty znanych producentów. W przypadku niesprawdzonych preparatów właściciel pojazdu nigdy nie będzie miał pewności co dokładnie znajduje się w ich składzie. Aby uniknąć ewentualnych problemów z pracą silnika, dobrze więc kupić sprzęt od zaufanych producentów.

Może spodobać Ci się również:

photo 1628961914988 5e295cee6d8ccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzOXx8Y3JhbmJlcnJ5JTIwanVpY2V8ZW58MXwwfHx8MTY3MjQzNDc0Mgixlibrb 4.0.3q80w1080

Sok wiśniowy w diecie zimą – dlaczego warto codziennie go pić?

1 listopada 2023

Zima to okres, w którym dbanie o zdrową i zrównoważoną dietę staje się kluczowe, aby wzmocnić odporność i zminimalizować wpływ chłodnych miesięcy na organizm. Jednym z doskonałych dodatków do zimowej…

Czytaj więcej