czwartek, 21 listopada 2024r.

Cukrzyca ciążowa! Kiedy insulina?

Cukrzyca ciążowa! Kiedy insulina?

W okresie ciąży łożysko wytwarza szereg hormonów, które dobrze odżywiają dziecko, jednocześnie antagonizując insulinę. W rezultacie istnieją pewne słabości w systemie regulującym metabolizm glukozy – podobnie jak w cukrzycy.

Kobieta z cukrzycą, a poród

Kobiety, które chorują na cukrzycę przed zajściem w ciążę, powinny mieć zrównoważony poziom cukru we krwi. Gwarantuje to, że dziecko ma szansę urodzić się całkowicie zdrowe. Kobieta przy nadziei powinna również postawić na zróżnicowane suplementy dla ciężarnych.

Wykazano, że kobiety chore na cukrzycę w ciąży leczone w poradni diabetologicznej miały mniej powikłań podczas porodu niż kobiety zdrowe. Były po prostu bardzo dobrze utrzymane. Było to największe europejskie badanie na ten temat. Bardzo ważne, ponieważ co piąta ciąża zakończyła się niepowodzeniem w okresie edukacji przedszkolnej i przed wprowadzeniem insuliny ludzkiej.

Wykrycie cukrzycy ciążowej

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne informuje, aby u wszystkich kobiet w ciąży zdiagnozować nietolerancję glukozy. Początkowe oznaczenie stężenia glukozy na czczo w celu rozpoznania hiperglikemii ciążowej należy zaplanować na wczesnym etapie ciąży i podczas pierwszej wizyty u ginekologa.

Kobiety w ciąży z grupy ryzyka powinny otrzymać w czasie pierwszego testu ciążowego test diagnostyczny zawierający niespełna 75 g glukozy. W takich sytuacjach warto jest się także zastanowić czy warto jest postawić na suplementy dla ciężarnych.

Jeśli te wstępne testy wykażą nieprawidłowy poziom cukru we krwi, powtórz test między 24 a 28 tygodniem ciąży lub przy pierwszych oznakach cukrzycy. Diagnoza między 24 a 28 tygodniem ciąży to etapowy proces, na który składa się 75 g glukozy.

Początki ciąży

Jeśli u kobiety we wczesnej ciąży zostanie zdiagnozowana hiperglikemia, zostanie skierowana do specjalistycznego ośrodka. Cukrzyca ciążowa występuje zwykle po zakończeniu organogenezy płodu, a więc pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Może właśnie wtedy warto jest postawić na suplementy dla ciężarnych.

Jeśli poziom glukozy we krwi jest zbyt wysoki, kobietę należy skierować do ośrodka diabetologicznego. Początkowo lekarz będzie starał się leczyć Cię ściśle określoną dietą i ćwiczeniami. To mogłoby pomóc. Jeśli pomimo tego to nie wystarczy, należy przyjąć insulinę. Można stwierdzić, że niekiedy wystarczą małe dawki. W przypadku cukrzycy ciążowej nie podaje się żadnych innych leków przeciwcukrzycowych.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek problemy, możesz spróbować użyć insuliny analogowej. Jednak nie widzę wyższości analogów nad ludzkimi insulinami. Nie ma badań naukowych potwierdzających korzyści płynące ze stosowania insulin analogowych.

Może spodobać Ci się również:

Jak przechowywać miód? Sprawdzamy, które opakowania będą najlepsze…

1 grudnia 2021

Lecznicze właściwości miodu znane są ludzkości od lat. Do dziś substancja ta jest szeroko wykorzystywana przy produkcji leków, przygotowania potraw i do samodzielnego spożycia. Zdaniem naukowców, jedna łyżka miodu dziennie…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca