piątek, 26 kwietnia 2024r.

Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

photo 1490641815614 b45106d6dd04cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyOXx8Y2FyfGVufDF8MHx8fDE2NTM5MTY3NDMixlibrb 1.2.1q80w1080

Właściwie przygotowany kolor samochodu przyciąga uwagę obserwatorów. Wielu sprzedawców przed wystawieniem ofert modyfikuje połysk i odcień, ponieważ kupujący w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wygląd samochodu. Choć sam proces lakierowania nie jest tani i wymaga ogromnej wprawy. Ile dokładnie zapłacimy za lakierowanie całego samochodu?

Koszty liczone w tysiącach

Proces ponownego lakierowania może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Tak zawrotna suma wynika z kilku czynników, między innymi kosztów zakupu materiałów lakierniczych, pracy wykwalifikowanej kadry pracowników oraz czasu przygotowania powłoki lakierniczej.

Trzeba podkreślić, że cały proces jest przeprowadzany wieloetapowo, a ostateczne nakładanie koloru samochodu przeprowadza się w kilku, kilkunastu warstwach. Przed przystąpieniem do prac lakierniczych trzeba też odpowiednio przygotować powierzchnię, to znaczy:

  • usunąć resztki starego lakieru,
  • zaszpachlować ubytki i wgniecenia w karoserii,
  • usunąć i zabezpieczyć ślady korozji,
  • nałożyć podkład pod lakier samochodowy.

Zmiana koloru samochodu wymaga więcej

Bardziej kosztownym procesem będzie całkowita zmiana koloru pojazdu na inny. Wynika to z większej liczby warstw produktu bazowego, które trzeba nanieść, co przekłada się również na dłuższy czas oczekiwania.

W tym przypadku po usunięciu starego lakieru najczęściej maluje się elementy czarnym kolorem. Będzie on stanowił bazę pod kolejne warstwy. Następnie na powierzchni rozprowadza się kilka warstw preparatu bazowego, który nada samochodowi właściwy wygląd. Na koniec operator nakłada lakier bezbarwny i cała powierzchnia jest dokładnie szlifowana do uzyskania idealnego połysku.

Lakierowanie czy polerowanie? Co będzie tańsze?

Jeśli na powierzchni karoserii zauważymy jedynie drobne zarysowania rozpraszające światło, można odświeżyć auto, stosując standardowe polerowanie. To proces, dzięki któremu niższym kosztem odświeżymy karoserię i przywrócimy jej pierwotny blask. Trzeba jednak pamiętać, że sposób będzie skuteczny tylko wtedy, gdy uszkodzenia nie przebiły się przez warstwę lakieru bazowego.

Całkowite polerowanie samochodu wiąże się z kosztem około 1500 złotych. To zdecydowanie mniej niż ponowne malowanie auta, a można przy tym uzyskać bardzo dobry efekt. Trzeba jednak podkreślić, że tym zadaniem powinni zająć się profesjonaliści. Tylko wtedy mamy pewność, że uzyskamy optymalny efekt i nie zniszczymy bardziej powłoki lakierniczej.

Może spodobać Ci się również:

photo 1517701221265 7da25447217bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxfHxhcGFydG1lbnQlMjBkZXZlbG9wZXJ8ZW58MXwwfHx8MTY2OTg5MjA5NAixlibrb 4.0.3q80w1080

Rynek pierwotny i rynek wtórny nieruchomości w Lublinie – główny dylemat młodych kupujących mieszkania

1 sierpnia 2023

Rynek nieruchomości w Lublinie przyciąga uwagę zarówno lokalnych mieszkańców, jak i potencjalnych inwestorów z innych regionów. Przy wyborze miejsca do życia czy inwestycji, pojawia się jednak kluczowe pytanie: rynek pierwotny…

Czytaj więcej