Jak zabezpieczyć swoje auto przed korozją.
Lato w pełni, ale ty już myślisz o błocie pośniegowym i jak bardzo może ono zniszczyć karoserię twojego samochodu?
Trochę racja, że się martwisz. Niestety nie tylko zima ma zły wpływ na twój samochód. Bez względu na porę roku jest on stale poddawany działaniom, których skutkami są paskudne rdzawe plamy. Rosnące w oczach.
Słowo korozja, czyli niszczenie odnosi się do różnych materiałów nie tylko metalowych. To (cytując Wikipedię) „proces stopniowego niszczenia materiałów, zachodzący między ich powierzchnią a otaczającym je środowiskiem”. Jest zjawiskiem, przed którym nie sposób się uchronić. Można jednak go spowolnić.
Co ma wpływ na rdzewienie naszych aut?
To przede wszystkim warunki atmosferyczne wpływają na proces korozji. Deszcz, wilgoć. Także środki chemiczne, których używa się zimą na drogach, by likwidować śnieg czy lód. Niekorzystnie wpływa także to, jak przechowujemy nasz pojazd. Jeśli stoi na powietrzu ma większy kontakt z wilgocią także od ziemi.
Oczywiście każda powierzchnia metalowa samochodu jest zabezpieczona lakierem, ale nie zawsze lakiery są trwałe. Podczas codziennego użytkowania, może zdarzyć się uderzenie kamyczkiem, otarcie, zadrapanie, czy co gorsza stłuczka. To sprawi, że struktura lakieru zostanie przerwana i w tym miejscu wilgoć będzie już działać w najlepsze i korodować metal znajdujący się pod spodem.
Rdzewienie, to problem, ponieważ obniża on właściwości konstrukcyjne auta. To nie tylko nieestetyczny wygląd, ale także mniejsze bezpieczeństwo podczas użytkowania. Karoseria auta jest słabsza, nie stanowi odpowiedniej bariery ochronnej i jest bardziej podatna na uszkodzenia.
Musimy być świadomi, że nasz samochód może rdzewieć tam, gdzie na co dzień tego nie widzimy i niestety nasza reakcja może być zbyt późna. To podwozie auta. Zaglądamy tam, gdy coś się zepsuje, czasem podczas wymuszonej zmiany koła rzucimy tam okiem i coś nas zaniepokoi. Podwozie, mimo, że fabrycznie zabezpieczone przed korozją jest na nią narażone równie mocno.
Skoro nie można uniknąć korozji jak jej przeciwdziałać?
Aby zabezpieczyć samochód przed rdzewieniem możemy posiłkować się różnymi środkami w celu jego zabezpieczenia. Jedne możemy stosować sami inne powinny być aplikowane przez doświadczone osoby.
Oprócz środków chemicznych możemy zadbać o właściwe użytkowanie i przechowywanie go. Żadna z tych metod nie da nam 100 % gwarancji przed rdzą. Możemy ten proces tylko spowolnić, by na dłużej zachować auto w jak najlepszym stanie.
Może spodobać Ci się również:
Zboża ozime dla efektywnego wzrostu oraz plonów potrzebują jarowizacji, będącej zespołem procesów biochemicznych, zachodzących podczas okresu niskiej temperatury. Wpływ jarowizacji na kwitnienie roślin ozimych ma istotne znaczenie dla plonów, jednak…
Czytaj więcej