Jakie choroby u zwierząt wymagają szybkiej reakcji? Kiedy powinieneś udać się do weterynarza ze swoim pupilem?

Opieka nad psem lub kotem to duża radość dla osób, które lubią zwierzęta. Oprócz samej obecności zwierząt w domu odwzajemniają one wkładany przez nas wysiłek w ich opiekę. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy zwierzęta domowe chorują. Nie zawsze są to poważne stany, jednak zdarzają się też schorzenia wymagające pilnej interwencji specjalisty. Kiedy należy udać się do weterynarza ze swoim pupilem i jakie nieprawidłowości, powinny zwrócić Twoją uwagę?
Czy rozpoznanie problemów zdrowotnych u zwierząt na wczesnym etapie jest możliwe?
Nawet drobne zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być symptomem czegoś poważniejszego. Niektóre z chorób początkowo mogą rozwijać się bezobjawowo, a objawy pojawiają się dopiero później. Znając jednak swojego psa lub kota, możemy w porę wychwycić pewne nieprawidłowości.
Ważna jest tu obserwacja pupila, ponieważ to wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że dostrzeżesz ewentualne problemy. Twój niepokój powinna wzbudzić:
- Niechęć do jedzenia
- Zmniejszona aktywność
- Brak chęci do zabawy
- Szybkie męczenie się
- Objawy ze strony układu pokarmowego, np. biegunki
- Rozdrażnienie
- Utykanie psa – tutaj może być wiele przyczyn np. zwichnięta łapa u psa
Tak naprawdę wszystko, co Cię zaniepokoi, powinno być skonsultowane z weterynarzem. Niektóre choroby mogą być niegroźne, ale niestety samodzielnie nie jesteśmy w stanie ocenić, czy coś zagraża zdrowiu lub życiu naszego pupila.
Choroby serca – czy powodują zagrożenie dla życia zwierząt?
Choroby serca to poważny problem u zwierząt. W celu rozpoznania takich schorzeń konieczne są specjalistyczne badania. Tutaj już trzeba wykorzystać odpowiedni sprzęt.
Rozpoznanie chorób serca na wczesnym etapie pozwala na wdrożenie leczenia, które spowolni rozwój niektórych z nich. Dzięki temu możliwe będzie też wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów np. duszności, szybkiego męczenia podczas aktywności, czy kaszlu.
Przykładem choroby, gdzie liczy się czas rozpoznania jest kardiomiopatia przerostowa u kota. Im szybciej zastosowane zostanie leczenie, tym skuteczniej opóźnimy dalszy rozwój choroby. Kardiomiopatia to choroba, której nie da się wyleczyć, ale można opóźnić jej postępowanie, a tym samym zadbać o dłuższe życie pupila.
Czy możesz jeszcze lepiej zadbać o zdrowie swojego zwierzaka?
Duży wpływ na zdrowie Twojego pupila masz Ty sam. Odpowiednia dieta bogata w witaminy i składniki odżywcze, aktywność fizyczna, regularne wizyty u weterynarza, ochrona przed kleszczami i innymi pasożytami, to ważne czynniki wpływające na jakość, komfort i długość życia zwierząt.
Oczywiście zdarza się, że zwierzęta rodzą się już z pewnymi wadami bądź mają predyspozycje genetyczne do rozwoju niektórych schorzeń, na co my już nie mamy wpływu. Wtedy ważne jest leczenie, jeżeli dana choroba tego wymaga i jeśli jest ono wystarczające w przypadku danego schorzenia. Pomoże to zdecydowanie lepiej zadbać o zdrowie pupila.
Zwierzęta domowe, takie jak psy, czy koty traktujemy jako członków naszej rodziny. Wszelkie problemy zdrowotne wywołują u nas duży stres i niepokój. Nie należy bagatelizować żadnych objawów u zwierząt, ponieważ może mieć to przykre konsekwencje.
Może spodobać Ci się również:
W trakcie gier zespołowych, takich jak piłka ręczna czy siatkówka, odpowiednia przyczepność do podłoża to podstawa. Zdarza się jednak, że buty w połączeniu z gładkim parkietem zaczynają się ślizgać. Nie…
Czytaj więcej