czwartek, 03 kwietnia 2025r.

Mocno się rumienisz? Bolą Cię policzki? Sprawdź, czy to nie trądzik różowaty. Jak go leczyć?

Mocno się rumienisz? Bolą Cię policzki? Sprawdź, czy to nie trądzik różowaty. Jak go leczyć?

Około 1/10 dorosłych cierpi na trądzik różowaty – dotyczy to zwłaszcza osób o bardzo jasnej cerze, która nie potrafi skutecznie bronić się przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Choroba ta należy do nerwic naczynioruchowych skóry – polega na nadmiernej reaktywności naczyń krwionośnych, np. w odpowiedzi na stres lub światło słoneczne. Na powierzchni twarzy pojawiają się wtedy rozległe zaczerwienienia, głównie w jej środkowej części – na policzkach i nosie – oraz krosty, które różnią się od zwyczajnego trądziku. Warto wcześnie rozpoznać problem, aby leczenie było jak najskuteczniejsze.

Objawy trądziku różowatego

Do pierwszorzędnych objawów tego schorzenia należą:

  • rumień przelotny – mocne czerwienienie się skóry pod wpływem czynników zewnętrznych;
  • rumień stały – gdy zaczerwienienie nie mija z czasem;
  • krosty i grudki;
  • rozszerzone naczynia krwionośne.

Drugorzędne objawy to przede wszystkim:

  • ból, pieczenie lub szczypanie skóry;
  • wysuszenie lub obrzęk twarzy;
  • zmiany przerostowe.

Wystąpienie wymienionych symptomów trądziku różowatego może być spotęgowane, jeśli mocno się stresujemy, spożywamy ciężkostrawne potrawy i alkohol, a także w przypadku zaburzeń hormonalnych, np. w przebiegu chorób tarczycy. Jeśli stwierdzono u nas problem, powinniśmy unikać saun i basenów z chlorowaną wodą, a także zbyt dużych dawek witamin B6 i B12. Obserwuje się także powiązanie trądziku różowatego z opryszczką lub drożdżakami. 

Metody leczenia przyczynowego i miejscowego

Jeśli zmiany na skórze wynikają z zaburzeń hormonalnych czy nadkwaśności żołądkowej, należy zlikwidować te przyczyny za pomocą odpowiednich leków. Same objawy zwalcza się za pomocą substancji takich jak metronidazol – środek antybakteryjny – w postaci kremu; na grudki i krosty dobre są antybiotyki tetracyklinowe lub makrolidowe, a także kwas azelainowy. Ważne jest też stosowanie właściwych kosmetyków, które nie będą pogarszały stanu skóry – przeciwwskazane są na przykład zabiegi złuszczające z użyciem kwasów, a także zabiegi rozgrzewające czy masaże.

Najlepszym sposobem na leczenie jest laser – walka z chorobą bywa ciężka, a tradycyjne metody z użyciem leków nieskuteczne. Medycyna estetyczna oferuje więc laserowe leczenie trądziku za pomocą specjalistycznych zabiegów, które mają na celu obkurczenie naczyń krwionośnych i redukcję przebarwień. Stosowane urządzenia są w pełni bezpieczne, nie wywołują podrażnień, a efekty są widoczne od razu. Laserowe leczenie niszczy wyłącznie zmienione chorobowo naczynka, nie uszkadza zaś okolicznych tkanek.

Może spodobać Ci się również:

photo 1423592707957 3b212afa6733cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxsYXd8ZW58MXwwfHx8MTY2NDYyMzYxMAixlibrb 1.2.1q80w1080

Pisemne upomnienie o wypłatę wynagrodzenia. Czy zawsze jest skuteczne?

1 sierpnia 2024

Brak wynagrodzenia to poważny problem dla osób przebywających na terenie Niemiec. Taka sytuacja może być spowodowana nie tylko kwestią braku pracy, ale też zaleganiem z wypłatą wynagrodzenia przez pracodawcę. Niestety…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca