czwartek, 21 listopada 2024r.

Radiografia cyfrowa bezpośrednia. Czym się kierować przy wyborze aparatu RTG?

unnamed file 3

Rozwój radiografii cyfrowej w ostatnich latach sprawia, że coraz więcej klinik weterynaryjnych zmienia analogowe aparaty RTG na cyfrowe. Chcąc zyskać na efektywniejszym wykorzystaniu pracowni warto skoncentrować uwagę na elementach radiografii bezpośredniej.

Jest to metoda, w której zdjęcia RTG są najwyższej jakości, a dodatkowo wszystkie dane są w formie cyfrowej. Obraz, dzięki temu, może być dowolnie przetwarzany, a wybrany fragment anatomiczny dobrze przeanalizowany.

Jaki aparat RTG wybrać do swojej pracowni?

Aparat RTG oraz całe oprzyrządowanie powinno być dopasowane indywidualnie do możliwości gabinetu weterynaryjnego. Zainwestować można w wydzielone pomieszczenie i urządzić pracownię diagnostyczną w pełni odizolowaną od gabinetu. Sprzęt RTG, w skład którego wejdzie stół RTG, a także oprzyrządowanie musi znajdować się w środowisku dobrze zabezpieczonym przed promieniowaniem rentgenowskim.

W przypadku niewielkiej placówki można wybrać niewielkich rozmiarów przenośny aparat RTG, który może również służyć do przeprowadzania badań w terenie. Istotne jest, by wydzielić miejsce przeznaczone do badań i zorganizować zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w przepisach Prawa Atomowego.

Dodatkowe wyposażenie pracowni diagnostycznej

Poza kluczowymi elementami, czyli aparatem, stołem oraz lampą rentgenowską, systemy DR oferują również najważniejsze dla stawiania precyzyjnej diagnozy oprogramowanie. Stanowisko technika weterynaryjnego powinno być wyposażone w doskonałej jakości monitor medyczny oraz komputer. Pozwala to na obróbkę obrazu, a także na jego archiwizację i możliwość przesyłania przez sieć do konsultacji.

Dzięki możliwościom systemów radiografii cyfrowej bezpośredniej mamy możliwość oglądania obrazu już w kilka sekund po wykonaniu zdjęcia. Jeżeli zwierzę jest dobrze ułożone i uwidoczniony fragment precyzyjnie sfotografowany, to wysokiej klasy ekran pozwoli na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów anatomicznych i potencjalnie zmian patologicznych.

Czy systemy DR oferują bezpieczne warunki pracy?

Tu można śmiało powiedzieć, że poziom bezpieczeństwa w przypadku radiografii bezpośredniej jest dużo wyższy od jej analogowej odpowiedniczki. Promieniowanie rentgenowskie jest niebywale niebezpieczne dla zdrowia żywych organizmów, więc nawet przy zachowaniu wysokich parametrów bezpieczeństwa należy zaopatrzyć się w akcesoria ochronne, takie jak fartuchy i rękawice. W oddzielnym pomieszczeniu należy zabezpieczyć ściany, a jeśli nie wydzielonej pracowni, to trzeba wykorzystać parawan ochronny RTG.

Może spodobać Ci się również:

unnamed file 3

Co na prezent? Na jakie okazje możemy podarować wino?

1 kwietnia 2021

Zakup prezentu dla wielu osób to nie lada wyzwanie, dlatego też warto dokładnie przemyśleć, co chcemy kupić drugiej osobie. Świetnym prezentem na wiele okazji może być wino, które wciąż jest…

Czytaj więcej

Biznes

Nowe technologie

Praca