Gdzie zgłosić zakup mieszkania? Kiedy nabywca musi zapłacić podatek od zakupu mieszkania?
Nabycie nowej nieruchomości to zazwyczaj ogromna radość dla osoby kupującej. Jednak w tak szczęśliwym momencie nie można zapomnieć o dopełnieniu formalności związanych z zakupem. Warto wiedzieć, że podpisanie umowy przedwstępnej, uiszczenie zapłaty za mieszkanie lub zawarcie aktu notarialnego to nie wszystkie czynności, jakie czekają nabywcę nieruchomości.
Zgłoszenie nowo zakupionego mieszkania
Jeżeli już uda nam się kupić wymarzone mieszkanie bardzo ważne, jest zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Obowiązek ten dotyczy każdego, kto stał się właścicielem mieszkania lub innej nieruchomości.
Czas, jaki nabywca ma na zgłoszenie to 14 dni od chwili zakupu. Poza zgłoszeniem trzeba także zapłacić podatek. Kwota ta jest uzależniona od wartości mieszkania, a więc jest to kwestia indywidualna.
W przypadku wysokiego podatku można należność tę rozłożyć na raty. Jest to duże ułatwienie dla osób, które po zakupie mieszkania nie dysponują już dużą ilością gotówki, co mogłoby utrudnić zapłacenie całej sumy jednorazowo.
Kiedy nie trzeba płacić podatku od zakupu mieszkania?
Obowiązek zapłaty podatku od zakupu mieszkania nie dotyczy każdego. Jeżeli wybierzemy mieszkania na sprzedaż Lublin rynek pierwotny dodatkowa opłata nie będzie nas dotyczyła. Dzieje się tak, ponieważ to firma deweloperska staje się podatnikiem, a nabywca jest zwolniony z tego typu opłaty.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mieszkanie pochodzi o rynku wtórnego. Wtedy to kupujący jest odpowiedzialny za uiszczenie wyżej wymienionego podatku. Może się również zdarzyć, że do oszacowania wartości mieszkania będzie konieczny rzeczoznawca, ponieważ niekiedy ceny mieszkań są zaniżane w celu uniknięcia wysokiego podatku.
Jest to niezgodne z prawem, a dodatkowo może grozić za to kara finansowa, ponieważ dochodzi tutaj do oszustwa względem urzędu skarbowego. Niekiedy może się zdarzyć, że mieszkanie z ryku wtórnego nie będzie obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy sprzedawca jest podatnikiem VAT.
Mieszkanie kupione za gotówkę, a podatek
W momencie, gdy kupujemy mieszkanie z własnych środków pieniężnych, nie korzystając z pomocy kredytu nie musimy płacić podatku. Oczywiście tutaj pieniądze muszą pochodzić z legalnych źródeł, co mogą sprawdzić uprawnione do tego organy.
W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie gotówki na koncie bankowym, chyba że jesteśmy w stanie udowodnić, iż pieniądze zostały nabyte legalnie. Podczas takiej transakcji, warto pamiętać o wszelkich formalnościach, gdyż może mieć to ogromne znaczenie już po nabyciu nieruchomości.
Może spodobać Ci się również:
Koty są bardzo skrytymi zwierzętami, które nie lubią eksponować to, jak się czują. Dlatego wykrycie chorób u tych zwierząt może być bardzo problematyczne. Nasi pupile często maskują objawy, przez co…
Czytaj więcej